Sicílie je největší ostrov ve Středozemním moři (přes 25 tis. km2 a 5 milionů obyvatel). Je charakteristický hornatým povrchem, jemuž dominuje nejvyšší evropská činná sopka, 3.340 metrů vysoká Etna. Sicílii osídlili již v 8. stol. př. n. l. jónští Řekové, kteří zde mimo jiné založili své největší město vůbec, půlmilionové Syrakusy. Po druhé punské válce se Sicílie stala římskou kolonií. Po pádu Říma ji ovládli Vandalové a později Gótové, vytlačení následně byzantským císařem Justiniánem. V raném středověku pak ovládali Sicílii Normané. Z antických i středověkých dob se na celém ostrově dochovalo nesmírné množství památek, jež jsou spolu s Etnou a nádherným mořem hlavním turistickým magnetem ostrova.
Kromě letecké přepravy je hlavním přístupem na ostrov trajekt přes Messinskou úžinu z Villa San Giovanni do Messiny. Projekt mostu přes úžinu (o jehož výstavbě se hovoří již téměř 150 let a jenž by se stal nejdelším visutým mostem světa) byl pro četné protesty prozatím pozastaven, ač na kalábrijské straně jsou již hotovy některé přípravné práce. K letitým problémům ekonomickým je třeba přičíst i extrémní technologickou náročnost, moře je zde v nejmělčím místě hluboké 72 metrů a oblast je sužována zemětřeseními, z nichž nejhorší zpustošilo v roce 1908 Messinu a Reggio di Calabria a se svými až 120 tisíci lidskými obětmi se stalo nejhorší katastrofou tohoto druhu v evropských dějinách. Nadále tedy většina návštěvníků Sicílie připlouvá na lodích ve stopách Odyssea, jenž zde bojoval se obludami Skyllou a Charybdou, číhajícími každá na jedné straně Messinské úžiny.
O Sicílii panují mnohé předsudky. Ostrov patřil tradičně k nejchudším oblastem Itálie, po staletí bylo jedinou šancí ke slušnému životu emigrace. Existenci dodnes obávané mafie však běžný turista nezpozoruje, naopak, obyvatelé patří k nejvřelejším v Itálii.
Půvaby nejkrásnějšího sicilského letoviska Taormina, dokonale zachovaného středověkého města rozkládajícího se malebně na úbočích hory Monte Tauro s výhledem na moře a Etnu, které bylo v 9. století metropolí byzantské Sicílie, uchvátily v průběhu staletí zástupy spisovatelů, umělců i aristokratů. Vzkvétající Taormina pohrdá ekonomickými problémy zbytku ostrova, každoročně se zde například koná honosný letní filmový festival za účasti mnoha hvězd stříbrného plátna.
Giardini Naxos je velmi živé letovisko ležící v zálivu mezi dvěma mysy na úpatí prudkých kopců na pobřeží Jónského moře v bezprostřední blízkosti Taorminy, asi nejatraktivnějšího místa celé Sicílie. Zdejší písčito-oblázková pláž nabízí relativně pohodlný vstup do vody. Možnosti vyžití a zábavy jsou zde nesmírné, zejména v hlavní sezóně by stěží hledal tento resort na Sicílii sobě rovného.
San Saba je malá rybářská vesnice o 300 obyvatelích položená 20 km severně od města Messina, jehož je administrativní součástí. Letovisko charakterizuje poloha pod zelenými kopci Monti Peloritani a krásné písečné pobřeží Tyrhénského moře s výhledem na sopečné Liparské ostrovy.
Menfi je město na jihu Sicílie v provincii Agrigento. Zdejší nádherné pláže z jemného tmavého písku, oceněné pro svou čistotu tzv. modrou vlajkou, jsou obklopeny plantážemi olivovníků a vinicemi; rodiče s dětmi zde ocení pozvolný vstup do moře.
Sicílii omývají 3 moře – Tyrhénské na severu, Jónské na východě a Středozemní na jihozápadě. Všechna jsou dokonale průzračná a čistá; mnoho pláží, zejména v okolí Etny, má tmavěji zbarvený sopečný písek a tudíž i temněji modře zbarvené moře, vhodné zpravidla pro šnorchlování i potápění. Jelikož se do moře nevlévají takřka žádné řeky, je moře slanější a chybí nejjemnější sedimenty, tedy pláže jsou sice často písčité, ovšem tvořené spíše hrubším pískem až oblázky. Naleznete však i úseky skalnaté. Pláže jsou v průměru 20-30 m široké, na mnoha soukromých je možno využít plážový servis, prakticky všude jsou však bez problémů k dispozici i pláže volné. V letovisku San Saba je též jedna z volných pláží naturistická.
Vstup do moře je až na výjimky spíše pozvolný, v moři nežijí žádní nebezpeční živočichové. Na plážích se nacházejí bary, sprchy, WC, půjčovna windsurfingů, lodiček a vodních šlapadel, hřiště na plážový volejbal.