Střední Dalmácie je všeobecně spolu se svými ostrovy pokládána za nejkrásnější oblast východního Jadranu a mnozí její věrní návštěvníci dokonce tvrdí, že je to nejkrásnější přímořská oblast na světě, a to pro unikátní harmonii přírody a výtvorů lidských rukou.
Příroda k ní byla opravdu štědrá: členité pobřeží s kouzelnými zátokami, zářícími svými bělostnými drobnými oblázky a pískem, malebné siluety menších i větších ostrovů, plošších i hornatých, s nesčetnými poloostrovy a zálivy, horská hradba pohoří Biokovo vyrůstající přímo z pobřeží těsně nad rušnými letovisky, zeleň rozsáhlých borových lesů, udivující bohatství uměleckých památek zdejších měst a městeček, z nichž Split je dokonce zapsán do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO, či svéráz přímořských i podhorských vesnic.
Mnohá ze zdejších letovisek mají starou tradici přímořské rekreace, sahající většinou do období po první světové válce. Právě čeští turisté byli v této oblasti pionýry cestovního ruchu a některé jimi tehdy využívané ubytovací objekty přežily po přestavbě až do dnešní doby. Proslulé jsou dalmatské pláže s kombinací hrubého písku a drobnějších oblázků, kterou pokládá většina návštěvníků za příjemnější, než jsou kamenité pláže Istrie. Táhnou se mnohdy celé kilometry a rozsáhlé borové lesy jim poskytují tolik žádaný stín.
Zdejší bohatá a všudypřítomná vegetace je bezpochyby jedním z významných aspektů půvabu a obliby zejména Makarské riviéry, jež je nejznámější součástí Střední Dalmácie. Po stránce zábavy, sportovních příležitostí a kultury se zdejší letoviska v posledních letech usilovně snaží dotáhnout náskok západoistrijských středisek. Nepřehlédnutelnou předností letovisek Střední Dalmácie je skutečnost, že vyrostla a žijí jako součást zdejších osad, vesnic, městeček a měst. Výrazný dalmatský kolorit ovlivňuje život na celém pobřeží. Pro značnou část návštěvníků je přínosem neustálý kontakt s místními obyvateli, poznávání jejich života a svérázných zvyků. Automobilisté z České republiky navíc uvítají nyní mnohem rychlejší a pohodlnější silniční spojení, které umožňuje nedávno dokončená dálnice Záhřeb - Split - Dubrovnik. Nelze se nezmínit ještě o nedozírných možnostech výletů do okolí. Historický Šibenik, Trogir a Split, vodopády řeky Krka, rafting na řece Cetině, výlet lodí na ostrovy Brač a Hvar, to je jen pár tipů na jedinečné zážitky, které pozvednou Vaši dovolenou do další dimenze.
leží při zátoce Saldun 4 km západně od Trogiru a svou novou výstavbou vlastně již navazuje na předměstí Trogiru a pokračuje dále k západu do letoviska Seget-Vranjica (2 km). Zátoka je do značné míry uzavřena ostrovem Čiovo a skýtá výborné podmínky pro vodní sporty. Borový les sahá až k oblázkovým plážím, vyznamenaným tzv. Modrou vlajkou. Obec je známá pěstováním vinné révy a ovoce, ale i starými kamenolomy a opevněným zámkem ze 16. století.
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz
Znojmo, Hatě, Wien
Brno, Mikulov, Wien
a dále
Graz, Maribor, Zagreb, dálniční sjezd Pirovac, Vodice