NEV-DAMA a.s.

V tuto chvíli pro Vás zájezdy připravujeme.

Zadejte váš e-mail a dostanete upozornění ihned po spuštění do prodeje.

Popis oblasti

BENEFITY:

  • Střední Dalmácie nejkrásnější oblastí východního Jadranu
  • rozmanité ostrovy a členité pobřeží pod majestátní hradbou hor
  • rušná letoviska utopená v zeleni rozsáhlých borových lesů
  • bohatství uměleckých památek mnoha zdejších měst a městeček
  • Split zapsán do listiny světového kulturního dědictví UNESCO
  • často i více než sto let stará tradice přímořské rekreace
  • proslulé pláže s kombinací hrubého písku a drobnějších oblázků
  • Makarská riviéra dnes díky nové dálnici návštěvníkům na dosah ruky
  • skutečně nedozírné možnosti atraktivních výletů do okolí

Střední Dalmácie – nejkrásnější oblast východního Jadranu

Střední Dalmácie je všeobecně spolu se svými ostrovy pokládána za nejkrásnější oblast východního Jadranu, a to pro unikátní harmonii přírody a lidských výtvorů.

Kde přírodní poklady soutěží s malebností měst a vesnic

Příroda k ní byla opravdu štědrá: členité pobřeží s kouzelnými zátokami, zářícími svými bělostnými drobnými oblázky a pískem, malebné siluety menších i větších ostrovů, plošších i hornatých, s nesčetnými poloostrovy a zálivy, horská hradba pohoří Biokovo vyrůstající přímo z pobřeží těsně nad rušnými letovisky, zeleň rozsáhlých borových lesů, udivující bohatství uměleckých památek zdejších měst a městeček, z nichž Split je dokonce zapsán do listiny světového kulturního dědictví UNESCO, či svéráz přímořských i podhorských vesnic.

Češi pionýry dalmatského turistického ruchu

Mnohá ze zdejších letovisek mají starou tradici přímořské rekreace, sahající většinou do období po první světové válce. Právě čeští turisté byli v této oblasti pionýry cestovního ruchu a některé jimi tehdy využívané ubytovací objekty přežily po přestavbě až do dnešní doby. Proslulé jsou dalmatské pláže s kombinací hrubého písku a drobnějších oblázků, kterou pokládá většina návštěvníků za příjemnější, než jsou kamenité pláže Istrie. Táhnou se mnohdy celé kilometry a rozsáhlé borové lesy jim poskytují tolik žádaný stín.

Makarská riviéra dnes díky nové dálnici na dosah ruky

Zdejší bohatá a všudypřítomná vegetace je bezpochyby jedním z významných aspektů půvabu a obliby zejména Makarské riviéry, jež je nejznámější součástí Střední Dalmácie. Nepřehlédnutelnou předností letovisek Střední Dalmácie je skutečnost, že vyrostla a žijí jako součást zdejších osad, vesnic, městeček a měst. Výrazný dalmatský kolorit ovlivňuje život na celém pobřeží. Pro značnou část návštěvníků je přínosem neustálý kontakt s místními obyvateli, poznávání jejich života a svérázných zvyků. Automobilisté z ČR navíc uvítají nyní mnohem rychlejší a pohodlnější silniční spojení, které umožňuje nedávno dokončená dálnice Záhřeb – Split – Dubrovnik. Nelze se nezmínit ještě o nedozírných možnostech výletů do okolí. Historický Šibenik, Trogir a Split, vodopády řeky Krka, rafting na řece Cetině, výlet lodí na ostrovy Brač a Hvar, to je jen pár tipů na jedinečné zážitky na Vaší dovolené.

Ostrov Čiovo o rozloze 28,8 km² a se 6 tisíci obyvateli patří do skupiny Středodalmatských ostrovů. Je spojen s pevninou zvedacím mostem přes průliv Trogirski kanal. Historický Trogir je tak vzdálen pouhé 4 km příjemnou procházkou. Milovníkům romantického a klidného koupání nabízí ostrov řadu pěkných zátok, ideální podmínky zde naleznou příznivci sportovního rybolovu a potápění. Nechybí zde ani hodnotné historické památky, zejména četné starobylé kostely a kláštery.

Seget Donji leží 4 km západně od Trogiru. Zátoka je uzavřena ostrovem Čiovo a skýtá výborné podmínky pro vodní sporty. Borový les sahá až k oblázkovým plážím.

Kaštel Štafilić je středisko v oblasti zvané Kaštela, ležící mezi Trogirem a Splitem, charakterizovaná množstvím pobřežních tvrzí vybudovaných za válek s Turky.

Omiš je město ležící v Bračském průlivu jižně od Splitu při ústí řeky Cetiny pod pohořím Omiška Dinara. Díky dokonalému opevnění se jej nikdy nepodařilo dobýt Turkům. Nejcennější památkou v malém historickém centru je katedrála Sv. Michala ze 13. stol. Hlavní ulice je velice rušná a najdete zde velké množství obchodů, restaurací, kaváren, stánků a velké tržiště. Omiš se pyšní jednou z mála přírodních písčitých pláží v Chorvatsku.

Nemira je malá přímořská vesnička, vzdálená pouhé 3 km od Omiše a 30 km od Makarské. Nachází se několik set metrů pod hlavní silnicí, tedy dostatečně daleko od silničního ruchu, a i proto je ideální destinací pro klidnou rodinnou dovolenou. Nemira nabízí krásnou oblázkovou pláž s křišťálově čistým mořem a příjemným stínem borovic. Blízké město Omiš pak skýtá řadu možností zábavy a nočního života. Ale i v samotné vesnici Nemira si lze zajít do některého z obchodů, do restaurace, pizzerie či do několika kaváren.

Baška Voda je přístav 10 km severozápadně od Makarské. Jsou zde četné obchody, restaurace a bohatý noční život, proti sousední Brele má však méně exkluzivní, spíš lidovější ráz. Jde o ideální výchozí bod pro výlety lodí na ostrovy Hvar a Brač.

Igrane je letovisko na Makarské riviéře, 7 km od Podgory a 19 km od Makarské. Žije v ní 480 obyvatel. Stará část se rozkládá na malém poloostrově a ve strmém svahu nad ním. Dominanty obce tvoří opevněná věž kula Zale postavená v 17. století na obranu před Turky a zvonice barokního kostela Panny Marie. Nová výstavba vyrostla podél dlouhé oblázkové pláže. Lidé zde žijí z turismu a z prodeje oliv, které rostou na stupňovitých terasách kolem celé osady.

Drvenik je nevelké klidné letovisko rozkládající se v nejjižnější části Makarské riviéry. Nad obcí se tyčí pohoří Rilič, chránící pobřeží před vnitrozemskými klimatickými vlivy. Z pláže je nádherný pohled na moře a poloostrov Pelješac.

Gradac je živé letovisko na jižním konci Makarské riviéry. Nabízí dlouhé oblázkové pláže částečně stíněné borovými háji, průzračné moře s pozvolným vstupem, živé nábřeží i moderní ubytování. Raritou jsou nedaleká krasová Baćinská jezera s brakickou vodou, díky níž zde žijí jak sladkovodní, tak i mořské ryby, včetně 9 endemických druhů.

MOŘE A PLÁŽE

Moře je na celém středodalmatském pobřeží i na ostrovech dokonale čisté a díky světlému podloží zejména v oblasti Makarské riviéry často okouzluje azurově modrou barvou. Je velmi vhodné pro potápění, šnorchlování i další vodní sporty. Pláže jsou převážně tvořeny oblázky nebo hrubším pískem, proto na rozdíl od mnoha jiných oblastí Chorvatska není zpravidla nutno používat obuv do vody. Jen v některých zátokách a místech při pobřeží, kde jsou v moři roztroušena skaliska, je třeba opatrnosti kvůli příboji i mořským ježkům. Pobřeží je většinou lemováno borovými, cypřišovými či piniovými háji a po celé léto kvetoucími keři, podtrhujícími idylickou atmosféru pláží. Mnohé pláže se pyšní certifikátem „Modrá vlajka“, který je přiznáván nejčistším mořským plážím mezinárodní neziskovou organizací Nadace pro ekologickou výchovu (FEE).

Drtivá většina zdejších letovisek nabízí pláže s pozvolným vstupem do vody, malé děti a neplavci zde najdou téměř ideální prostředí. Ve větších letoviscích jsou místa, kde je poskytován placený plážový servis, jsou tam k dispozici bary, sociální zařízení, sprchy, případně i restaurace, sportoviště a dětská hřiště. Celkově však převažují neudržované pláže veřejné, na které si lze cokoli přinést, ale nemají sociální zařízení. Řada menších letovisek nenabízí žádnou možnost plážového servisu. V některých odlehlejších místech lze nalézt i pláže naturistické, které zde mají dlouhou tradici.

doporučené trasy z ČR

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz a dále Graz, Maribor, Zagreb (směr Split), dálniční sjezd č. 24 Prgomet, Kaštel Štafilić nebo Trogir, Seget Donji nebo Čiovo nebo dálniční sjezd č. 25 Dugopolje, Split, Omiš, Nemira nebo dálniční sjezd č. 29 Zagvozd (tunel sv. Ilija), Baška Voda, Igrane, Drvenik, Gradac

Znojmo, Hatě, Wien a dále Graz, Maribor, Zagreb (směr Split), dálniční sjezd č. 24 Prgomet, Kaštel Štafilić nebo Trogir, Seget Donji nebo Čiovo nebo dálniční sjezd č. 25 Dugopolje, Split, Omiš, Nemira nebo dálniční sjezd č. 29 Zagvozd (tunel sv. Ilija), Baška Voda, Igrane, Drvenik, Gradac

Brno, Mikulov, Wien a dále Graz, Maribor, Zagreb (směr Split), dálniční sjezd č. 24 Prgomet, Kaštel Štafilić nebo Trogir, Seget Donji nebo Čiovo nebo dálniční sjezd č. 25 Dugopolje, Split, Omiš, Nemira nebo dálniční sjezd č. 29 Zagvozd (tunel sv. Ilija), Baška Voda, Igrane, Drvenik, Gradac

Praha 1.020 km, Brno 880 km

Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?