Kamnicko-Savinjské Alpy je horstvo na severu Slovinska a menší částí také na jihu Rakouska. Svou geologickou stavbou je velmi podobné nedalekým, západněji položeným, Julským Alpám. Patří do systému Slovinských Alp a řádově do soustavy Jižních vápencových Alp. Nejvyšší horou je Grintavec (2.588 m n. m.) na západě masivu. Kamnicko-Savinjské Alpy představují druhé nejvyšší horstvo ve Slovinsku; na jejich území leží též nejjižnější bod Rakouska. Východně od Kamnicko-Savinjských Alp se za údolím řeky Mislinja rozkládá pohoří Pohorje, jehož masiv končí až těsně západně nad Mariborem, druhým největším městem ve Slovinsku. Jedná se o nejvýchodnější výběžek celých Alp.
Pojmenování severní části pohoří Kamnické Alpy pochází od názvu města Kamnik (ve slovinštině je názvem pohoří Kamniške Alpe). Savinjské Alpy jsou pak jižní částí pohoří. Stranou hlavního hřebene leží skupina Krvavce, když samotný vrchol Krvavec ční ze středu vysoko položené náhorní planiny, která je zpřístupněna soustavou lanovek a je v zimě využívána jako populární lyžařské středisko. Z úhlu pohledu čistě sportovního jde o pravděpodobně nejlepší slovinský skiareál vůbec.
Díky na Slovinsko vysoké nadmořské výšce je 30 kilometrů širokých sjezdovek Krvavce charakterizováno opravdu výtečnými sněhovými podmínkami. Nebývale rozsáhlý je zde však i systém umělého zasněžování. Proto je zde 150 lyžařských dnů v roce spíše pravidlem než výjimkou. Ojediněle vyvážený je na Krvavci poměr sjezdovek co do jejich náročnosti, když až nečekaně dlouhé „černé“ najdete téměř u každé lanovky, pestrý je výběr převažujícího „červeného“ terénu a je zde i několik zajímavých „modrých“ začátečnických svahů. Doplňme zpravidla zde panující slunečné počasí a polohu skýtající daleké rozhledy od Lublaně až k Jaderskému moři a naskytne se nám obrázek vskutku pohodové lyžařské dovolené.
Zajímavou alternativou pro Ty, kdo na zimní dovolené rádi poznávají nová místa, je nový celoplošný skipas JULIAN ALPS INTERNATIONAL SKI PASS obsahující 300 km sjezdovek a 126 lanovek v rámci 15 skiareálů ve 3 státech – krom Krvavce je nejatraktivnější tradiční pořadatel Světového poháru v alpském lyžování Kranjska Gora, velmi zajímavé jsou však i skiareály Kanin/Sella Nevea, Soriška Planina, Stari vrh a Cerkno, rakouské Arnoldstein – Dreiländereck, Goldeck, Weissensee a Petzen a konečně i 7 italských skiareálů v regionu Friuli. Odvrácenou stranou mince jsou ovšem značné vzdálenosti mezi nimi, proto je reálná využitelnost celoplošného skipasu Julian Alps dosti limitovaná.
Nejsou to však jen neoddiskutovatelné krásy přírodní, jež do Kamnicko-Savinjských Alp vábí návštěvníky. Oblast má mnohé co nabídnout i po stránce kulturní a kulinářské. Četné "brunarice" rozeseté po svazích hor i v údolích lákají k posezení u specialit mnohotvárné slovinské kuchyně, pro níž je typické snoubení chutí Balkánu s Itálií, Alpami i ex-habsburskou střední Evropou. Vzhledem k malým vzdálenostem se v této milé zemi skýtají zajímavé možnost návštěv středověkých hradů přímo ve Slovinských Alpách, ale třeba i metropole Slovinska, Plečnikovy Lublaně. Objevte také malebné středověké město Kamnik a po jeho návštěvě si dopřejte Relax v nedalekých termálních bazénech lázní Snovik. Zdejší lázeňský areál nabízí velké množství wellness a sportovních aktivit, kde si vybere určitě každý. Užijte si saunový svět a dopřejte si některou z nabízených masáží.
Klidné Slovinské Alpy jsou doslova přírodním balzámem na duši moderního městského člověka. Připomenout je třeba i vysokou kvalitu ubytovacích kapacit v oblasti, přátelskou povahu pohostinných slovinských horalů, našincům srozumitelný jazyk a romantické vesničky disponující až překvapivě slušnou infrastrukturou.