NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Rhodos – ve stopách Kolosu a Johanitů

Rhodos je největší z ostrovů souostroví Dodekanessos. Od tureckého pobřeží Malé Asie jej dělí průliv široký jen 9 km. Hlavním městem je Rhodos, v němž žije asi 60.000 obyvatel.

Jeden ze 7 divů antického světa

Původ Rhodu je nerozlučně spjat s bájí o Diovi a Héliovi. Boha Hélia ztvárnila bronzová socha, tzv. Kolos rhódský, jenž se díky své výšce přes 30 metrů stal nejvyšší sochou starověku a zároveň jedním ze Sedmi divů světa. Sama socha postavená okolo roku 300 př. n. l. však mnoho štěstí neměla, nevydržela v rhódském přístavu Mandraki stát ani 70 let, když podlehla zemětřesení. Na místě, kde stál bůh Hélios, najdeme dnes dva sloupy - jeden s laní a druhý s jelenem. Tyto sloupy se staly symbolem ostrova Rhodos a žádný z turistů je neopomene navštívit a zvěčnit se zde. Historii zde psali nejprve Féničané, kteří učinili z Rhodu důležité obchodní centrum. Dalšími obyvateli byli Minójci z Kréty. Z řecké pevniny přišli okolo roku 1400 př. n. l. Achájové a vybudovali zde silný stát. O století později dorazili na ostrov Dórové, Rhodos ovládli a založili slavná a mocná města Lindos, Ialyssos a Kamiros. Krátce ovládali Rhodos i Peršané. V době helénismu bylo město pod vlivem dvou řeckých mocností: Athén a Sparty. Následovala období vlády Makedonců, Ptolemaiovců, Římanů a Byzantinců.

Křižácká pevnost a druhé období rozkvětu ostrova

Význam Rhodu už od dob římských upadal, ničila jej dále zemětřesení i nájezdy Saracénů. Teprve v 11. století nastala obnova obchodního významu ostrova díky křižákům, kteří byli odtud zásobováni zbožím, loděmi i žoldnéři. Když křižáci v roce 1204 dobyli během čtvrté křížové výpravy Konstantinopol, jejich velitel se prohlásil dědičným despotou Rhodu a vládl zde do roku 1246, kdy byl ostrov dobyt Janovany. Ti roku 1306 prodali ostrovy Rhodos a Kós rytířům Řádu sv. Jana Jeruzalémského. Křižáci vtiskli ostrovu a zejména hlavnímu městu nezaměnitelný ráz, který se dochoval až do dnešních časů: nedobytné pevnosti, hrady, brány, kostely a paláce. Pod jejich vládou se Rhodos opět vynořil ze zapomnění a stal se nejvýznamnější silou ve východním Středomoří. Roku 1480 se Řádu podařilo ostrov uhájit před tureckou invazí. Vláda Johanitů trvala 216 let až do 29. prosince 1522, kdy byl poslední velmistr Řádu po šestiměsíčním tureckém obléhání donucen předat ostrov sultánovi Sulejmanovi Nádhernému. Po pádu Rhodu zprostředkoval císař Karel V. pro Řád nový domov na Maltě a ten tak získal jméno, pod kterým je znám dodnes - Řád maltézských rytířů.

Temná staletí pod nadvládou okupantů

Osmanská okupace je považována za nejtemnější období historie Rhodu. Turci okupovali ostrov až do roku 1912, aby je vzápětí v pozici okupantů vystřídali Italové. Zpočátku zacházeli v očekávání brzkého vytvoření italsko-řecké unie s místním obyvatelstvem dobře. Po nástupu Mussoliniho však Italové odmítli poskytnout Rhodu právo na sebeurčení, což se stalo signálem k ozbrojenému odporu. V době italské nadvlády však byly mj. věnovány značné prostředky na záchranu a rekonstrukci historických památek, zejména z období nadvlády Johanitů. Z této doby pochází např. obnova Paláce velmistra, kostela sv. Jana a historického přístavu v Rhodu. Po porážce Osy spravovali všechny Dodekanéské ostrovy Britové až do roku 1948, kdy se Rhodos stal součástí Řecka.

Turistický ráj s nevšedními památkami, čistým mořem a slunným podnebím

Ekonomika ostrova je dnes zaměřena na turisty. Ti míří jak za památkami Rhodu, tak i na pláže. Krom hlavního města, které je doslova muzeem křižáckých dob, lze na východním pobřeží navštívit zříceniny johanitských hradů Feraklos a Lindos, na západě pak Monolithos a Kritinia. Fanes je středisko na severozápadním pobřeží ostrova Rhodos jen 20 km od jeho metropole. Láká pitoreskním přístavem a zejména velice dlouhou a pěknou písčitou pláží lemovanou tamaryšky, poskytujícími tolik žádaný stín. Podél pláže lze nalézt též celou řadu příjemných taveren. Nenajdete zde masovou hotelovou zástavbu, Fanes si proto užijí spíše milovníci klidné dovolené, zároveň jsou však odtud snadno dostupné památky hlavního města Rhodu. Fanes je považován za nejlepší místo pro windsurfing a kitesurfing na celém ostrově.

Ialyssos leží na severozápadní straně ostrova 10 kilometrů od hlavního města Rhodos, s nímž má pravidelné spojení linkovým autobusem. Ačkoliv jde o středisko moderní, zachovává si dosud klidnou a pohodovou atmosféru. Hlavní třídy jsou široké se spoustou obchůdků, taveren, kaváren, barů, restaurací a diskoték. Rodiny s dětmi přitahuje velké dětské hřiště ve formě pirátské lodi na pláži. Příjemné jsou procházky po pobřežní cestě podél dlouhé oblázkové pláže lemované vysokými stromy. Ráno je moře klidné, později vane pravidelný vítr, i proti zde funguje vyhlášená škola windsurfingu.

Tholos (nebo též Theologos) je vesnice ležící na západním pobřeží ostrova, od hlavního města Rhodos je vzdálena asi 15 km, od letiště cca 6 km. Poskytuje jedinečnou kombinaci tradiční pestré vesnice a nepříliš rušného letoviska. Poblíž hotelů lze nalézt hrstku obchodů, taveren, barů a restaurací. Zdejší vynikající pláž se svěžím větříkem je ideálním místem pro windsurfaře. Obec samotnou je radost procházet, lze zde dosud ve starém centru s úzkými uličkami pozorovat tradiční způsob života, od přátelských domorodců očekávejte velmi vřelé přivítání.

Moře a pláže

Ostrov Rhodos neboli „Ostrov slunce“ je jednou z nejslunečnějších oblastí v Evropě. Se svými 300 slunečnými dny v roce skýtá pevnou záruku hezkého počasí a příjemně strávené dovolené. I když jsou průměrné teploty na Rhodu jedny z nejvyšších v oblasti, díky svěžím mořským větrům bývá klima snesitelné i během nejvyšší letní sezóny. Většina pláží na Rhodu je oblázková, často je proto vhodné mít s sebou boty do vody, zejména pro děti. Pro delší pobyt na pláži se vyplatí nosit silnou podložku nebo si pronajmout lehátko se slunečníkem. Díky oblázkům v moři je však voda krásně čistá a průzračná. Na Rhodu najdete mnoho hezkých pláží. Největší koncentrace písečných anebo písčito-oblázkových pláží je podél celého východního pobřeží. Budete-li si ostrov projíždět pláž od pláže, zjistíte, jak pestrá místní krajina je. Každá zátoka vypadá jinak a Vy si proto vychutnáte nepřeberně rozmanitou dovolenou. Upozorňujeme na to, že pláže u větších hotelových komplexů (např. pláž Kolymbia) ve známých turistických letoviscích jsou velmi často plné lidí. Vydáte-li se však podél pobřeží, můžete narazit i na zcela opuštěné plážičky a romantická zákoutí. Jedna z nejznámějších písečných pláží na Rhodu, a také jedno z nejlepších míst pro rodinnou dovolenou, je pláž Faliraki. Je dlouhá přes 5 km a naleznete zde všechny možné atrakce i největší vodní park. Mezi další oblíbené pláže patří Gennadi (oceněná prestižním hodnocením „Modrá vlajka“) nebo pláž Glystra, které jsou situovány blízko městečka Lardos. Pláž Lindos je písčitá a vhodná pro rodiny s dětmi.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?