Kós je svou rozlohou 290 km? třetím největším z ostrovů souostroví Dodekanessos. Od tureckého Bodrumu (antický řecký Halikarnassos) na pobřeží Malé Asie dělí hlavní město Kós průliv široký jen 4 km. Ostrov má 33 tisíc obyvatel, skoro polovina z nich žije v metropoli Kós, malá část náleží k turecké menšině. Na délku měří ostrov 45 km a na šířku 10 km. Celková délka pobřeží činí 112 km. Povrch je členitý, jihovýchodní částí ostrova téměř po celé jeho délce prochází pohoří Díkeos. Na Kósu se narodil roku 460 př. n. l. světoznámý lékař Hippokratés, jenž položil základy medicíny jako vědeckého oboru. Bývá mu přisuzováno autorství Hippokratovy přísahy, jakožto souboru etických pravidel jednání lékaře. Léčebný chrám Asklépion, kde se Hippokratés vyučil, se dochoval přibližně 4 km od hlavního města ostrova. Dochoval se i tzv. Hippokratův platan stojící v centru města Kós. Podle legendy vyučoval pod tímto stromem slavný lékař své žáky.
Historie ostrova do značné míry kopíruje sousední Rhodos. Dobou největšího rozkvětu byl helénismus, ale i v následném období vlády Makedonců, Ptolemaiovců a Římanů význam ostrova neklesal, krom několika zemětřesení a nájezdů saracénských korzárů panoval poklid, kvetl zde zejména obchod s hedvábím. Ve středověku Kós obsadili Benátčané a začátkem 14. století se stejně jako Rhodos stal Kós majetkem rytířů Řádu sv. Jana Jeruzalémského. Křižáci po sobě zanechali i na Kósu řadu památek, jež se zachovaly až do dnešních časů, zejména jde o mohutnou pevnost na severovýchodním okraji přístavu v hlavním městě, jehož dominantu tvoří. Roku 1523 Řád kapituloval před tureckou invazí a nadvláda Turků trvala až do roku 1912. Turky poté vystřídali Italové, roku 1943 po pádu Mussoliniho ostrov ovládli až do konce války v roce 1945 Němci. Po porážce Osy spravovali všechny Dodekanéské ostrovy Britové, kteří roku 1947 předali Kós Řecku.
Kós je dnes především významným střediskem cestovního ruchu, který je hlavním zdrojem příjmů obyvatel, zejména díky krásným dlouhým plážím lákajícím turisty. Mnoho lidí pracuje i v zemědělství, kde se nejvíce pěstuje vinná réva, olivy, mandle a fíky.
Většina antických památek, které se v městě nacházejí, byla odkryta po silném zemětřesení v roce 1933. Spatřit je můžete v Archeologickém muzeu, umístěném v hlavním městě v italské budově ze 30. let 20. století. Dobře se ve městě zachovala antická agora, dříve hospodářské a společenské centrum města s obchody a dílnami, s dochovanými sloupy ze 4. století př. n. l., Ódeion, malé římské divadlo postavené ve 2. století n. l. a římská vila zvaná Casa Romana. Z přístavu Mandráki v Kósu můžete podniknout celodenní výlet do tureckého Bodrumu, kde stával jeden ze 7 divů světa - mauzoleum v Halikarnassu.
Marmari je letovisko ležící 14 km západně od města Kós na krásné dlouhé písečné pláži, pozvolna se svažující do moře. Je vhodné zejména pro klidnou rodinnou dovolenou. Panují zde též ideální podmínky pro vodní sporty. V neposlední řadě je Marmari díky poloze uprostřed severozápadního pobřeží dobrým výchozím bodem k poznávání celého ostrova. Ač je středisko Marmari určeno především pro odpočinek a koupání, dostatečné vyžití mimo pláže je zajištěno díky řadě taveren, restaurací a obchůdků.
Kós je živá a atraktivní metropole stejnojmenného ostrova, založená již v roce 366 př. n. l. a považovaná za jedno z nejkrásnějších měst celého Řecka. Centrem města je rušný přístav, odkud vyplouvají lodě k sousedním ostrovům a k tureckému pobřeží. U přístavu stojí hrad Neratzia, jehož most tvoří nejen spojení s městem, ale i s Hippokratovým platanem, jedním z nejstarších stromů na světě. Za mondénní pobřežní promenádou začíná změť starobylých uliček a náměstí s množstvím nejrůznějších restaurací, kaváren a taveren.
Kardamena je přístav na jihovýchodním pobřeží ostrova asi 30 km od hlavního města Kós. V hlavní sezoně funguje pravidelné spojení linkovým autobusem s metropolí. Původní rybářská osada se díky masovému přílivu zejména britských turistů pomalu stává významným turistickým centrem s pestrým nočním životem, najdete zde množství barů, restaurací, taveren, obchůdků a diskoték. Z přístavu se trajektem snadno dostanete na nedaleký vulkanický ostrov Nisyros. Moře je v Kardameně o něco klidnější než na severním pobřeží, dlouhá písečná pláž láká k procházkám s výhledem na ostrov Nisyros.
Pláže na Kósu jsou velmi pěkné a čisté. Většina z nich je písečná, takže moře u nich může být trochu zkalené vířícím pískem. Najdete zde však i pláže oblázkové. Voda Egejského moře, které ostrov omývá, je krásně průzračná. Většina pláží je dobře vybavena a svým návštěvníkům tak poskytuje veškerý komfort. Lehátka a slunečníky jsou na plážích běžně k dostání za poplatek. Mezi nejznámější pláže patří bezesporu Tigaki s jiskřivě bílým pískem a písečnými dunami, dále dlouhá pláž Lambi s pozvolným vstupem do moře (vhodná proto pro rodiny s dětmi), pláž Marmari se známými písečnými dunami a mnoho dalších rušnějších pláží či klidných romantických zátok. Jedno z nejhezčích míst pro objevování pobřeží je oblázková pláž Agios Stefanos s malým ostrůvkem se zvonicí. Právě sem se uchylují vyznavači potápění či šnorchlování. Je zde však třeba dávat pozor na kamenité útesy. Další zajímavou pláží je oblázková Agios Fokas nacházející se v jihovýchodní části ostrova. Naleznete zde díky sopečné aktivitě sirný, ale nezapáchající, pramen vytékající do moře, kde se můžete koupat v teplém přírodním bazénku a příjemně relaxovat. Kós je zelený ostrov a díky pestrému okolí, průzračnému moři a zářícímu písku tak přináší pocit nezapomenutelné dovolené.