Madeira je největším ostrovem stejnojmenného portugalského souostroví. Je zván ostrovem věčného jara, ostrovem květů, nebo též zelenou perlou Atlantiku. Je ale též ostrovem proslaveného vína a majestátních horských štítů zvedajících se strmě z moře až do výšek přes 1800 metrů.
Madeira je vzdálena jen 550 km od břehů afrického Maroka a necelých 1000 km od Portugalska, kterému vděčí za své objevení a dodnes je jeho součástí. Stálé celoroční teplotě a mořskému klimatu pak Madeira vděčí za neobyčejně bohatou flóru. Strelície, ibišky, vánoční hvězdy a velké množství orchidejí jsou pravou pastvou pro oči milovníků květin. Madeira je vhodným cílem především pro turisty hledající aktivní dovolenou s možností poznávání ostrova. Trekingové výlety jsou stále více populární a dávají možnost prozkoumat Madeiru a její horská údolí, ale i třeba vinice a banánové plantáže, které pokrývají velkou část ostrova.
Zdejší těžké dezertní víno patří k nejkvalitnějším a je velmi ceněno pro svou chuť. Madeiře se díky odlehlosti od ostatních oblastí vyhýbá masová turistika. V minulosti to bylo místo, kam se jezdili rekreovat z důvodu příjemného podnebí příslušníci evropské šlechty, ale i např. Sir Winston Churchill, Georg Bernard Shaw nebo Gregory Peck.
Na Madeiře žije 271 400 lidí, z toho takřka polovina v hlavním městě Funchalu. Jedinými obydlenými ostrovy souostroví jsou Madeira a Porto Santo.
Funchal, historickou metropoli Madeiry, půvabný stotřicetitisícový přístav, kdosi právem překřtil na Malý Lisabon. Rozprostírá se kolem hluboké zátoky, která poskytuje místnímu přístavu přirozenou ochranu před větrem a divokým oceánem. Historické hradby města, bílé domy s kvetoucími zahradami, či vrcholky kostelních věží čnící nad zálivem si vás podmaní svou zvláštní atmosférou a krásou. Funchal je už od 15. století přirozeným společenským a obchodním centrem ostrova a je zároveň hlavním městem zdejšího turistického ruchu. Za prohlídku stojí světoznámá botanická zahrada (Jardim botanico) rozprostřená ve svahu nad centrem města, s tisíci atraktivních kvetoucích exponátů místní i světové flóry. U přístavu se rozkládá historické centrum města s pestrobarevným tržištěm. Vyjet se odtud dá moderní kabinkovou lanovkou na vrchol Monte, kde je v kostele Panny Marie pochován poslední rakousko-uherský císař Karel I., který zde zemřel v exilu roku 1922. Ke sjezdu zpět dolů do centra Funchalu lze využít snad nejznámější atrakci Madeiry – dřevěné saně uhánějící strmými uličkami bržděny jen podrážkami dvou statných Madeiřanů.
Další atrakcí Madeiry jsou plavby podél divokého pobřeží ostrova, třeba ke skále Cabo Girão, se svými 589 metry druhému nejvyššímu mořskému útesu na světě. Ve vnitrozemí láká snadný výstup na nejvyšší horu Madeiry Pico Ruivo (1862 metrů). Populární jsou i pstruhové sádky v Ribeiro Frío a procházky podél levad, uměle vytvořených horských zavlažovacích kanálů.
Golfisté zde jistě vyzkoušejí jedno ze dvou 18-jamkových golfových hřišť - náročná hřiště ve šťavnaté zeleni, s celoročně příjemným klimatem a nádhernými výhledy na oceán uvíznou každému náruživému hráči natrvalo v paměti.
Caniço těsně sousedí s Funchalem, leží jen 7 km východně od centra metropole a 8 km západně od letiště. Blízko centra se nachází populární oblázková pláž Praia dos Reis Magos, velmi dobře vybavená, s křišťálově čistou vodou. V centru městečka pak ke koupání v moři slouží tzv. lido se schůdky do vody.
Machico je druhým nejvýznamnějším městem Madeiry. Je nejstarším obydleným místem na ostrově, právě zde totiž roku 1419 poprvé vystoupili Portugalci na půdu Madeiry. Leží blízko slavného madeirského letiště, postaveného zčásti na pylonech v moři. Na zdejším pobřeží byla uměle vybudována pláž s dovezeným žlutým pískem chráněná vlnolamy.
Pro ostrov Madeira je charakteristická takřka absolutní absence klasických pláží. Přírodních písečných pláží má Madeira velmi málo, a jsou to pláže s atypickým černým pískem. Ve Funchalu je v nejzápadnější části města pláž Praia Formosa, z velké části kamenitá, ale částečně i s černým pískem. Další pláž s černým pískem najdete na severní straně ostrova ve vesnici Seixal nebo na východním výběžku ostrova Ponta de São Lourenco u města Caniçal – pláž Prainha (česky „plážička“).
Na Madeiře jsou i dvě uměle vybudované pláže, které disponují pískem dovezeným z Afriky a z Portugalska. Jedna je na jihozápadním pobřeží v Calhetě a druhá na jihovýchodě v Machicu. Na jižním pobřeží sousedního menšího ostrova Porto Santo, oblíbeného cíle jednodenních exkurzí z Madeiry, si můžete užívat 9 km dlouhé přírodní zlaté písečné pláže.
Výjimečným zážitkem je pak na Madeiře koupání v lávových bazénech v městečku Porto Moniz a ve Funchalu u pláže Praia Formosa. Oblíbenými místy na koupání jsou také tzv. lida (ve Funchalu a v Caniço do Baixo), což jsou koupací komplexy s terasami na slunění, přístupem do oceánu po schůdkách či po žebříku, a některé i s bazény s mořskou vodou. Vstupné je za poplatek.