Zadejte váš e-mail a dostanete upozornění ihned po spuštění do prodeje.
V Polsku je celkem 887 měst. V největší Varšavě bydlí 1,7 mil. lidí (s okolní aglomerací pak 3 milióny) a ve Wyśmierzycích, nejmenším polském městě, je to pouze 884 obyvatel. Města jsou nejen centry svých regionů, ale mají také neopakovatelný charakter. Lodž je známá svou reprezentativní ulicí Piotrkowskou a průmyslovými paláci z 19. století. Je zde největší evropský městský les. Krakov, historické hlavní královské město na kopci Wawel, je dnes zábavním a kulturním centrum Polska. Je zde deponována čtvrtina muzejních sbírek celého Polska a hospůdek je zde nepočítaně. Trojměstí Gdaňsk, Sopoty, Gdyně propojilo 3 odlišná sídla do jednoho městského organismu.
Polskou městskou krajinu však tvoří nejen ta velká, ale – a možná především – ta menší města. Provinční městečka jsou výjimečná. Kazimierz Dolny u Visly, milovaný umělci. Sandomierz s úžasným množstvím památek, které stojí na provrtaném podloží – labyrintu sklepů vyražených ve skále. Suwałki se zástavbou z dob Kongresového státu umístěnou podél jedné ulice. Borne Sulinowo, militarizované město, které přes 40 let neexistovalo na mapě Polska. Płock s románskou katedrálou a hradem na vysoké strži nad Vislou a Pułtusk s nejdelším náměstím v Evropě. Biecz, architektonický zázrak starý více než 400 let, který vznikl díky měšťanům zbohatlým na obchodu s uherským vínem. Chełmno, křižácké vzorové město, které si zachovalo středověké uspořádání nenarušené novější výstavbou, a je navíc Mekkou zamilovaných – jsou zde přechovávány relikvie sv. Valentýna.
Po 2. světové válce zcela zničená Varšava řešila naléhavou potřebu obnovy města. Podle tehdejších sloganů tak začal "celý národ stavět novou Varšavu". Bylo nezbytné obnovit nejen historické budovy a královský hrad, ale hlavně řadové domy. Původní úzké uličky nahradily moderní bulváry. Přestože byla velká část původních domů nahrazena, některé starší se zachovaly. Mnohé kostely pak byly obnoveny v původním vzhledu. Novou dominantou metropole se stal 235 metrů vysoký Palác kultury a vědy vybudovaný ve stylu socialistického realismu, jako "dar národů Sovětského svazu polskému lidu". Slavnostně byl dokončen roku 1955. Centrum, Staré Město, bylo po válce od základů znovu postaveno. V rozsáhlé rekonstrukci trvající od roku 1949 až do 1963 se podařilo obnovit vzhled města tak, aby budovy vypadaly jako 200 let staré. V roce 1980 bylo zrekonstruované historické Staré Město zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dnes v této části Varšavy najdete spoustu památek.
Krakov je historická rezidence polských králů s hradem Wawel a katedrálou, sídlo starobylé univerzity a arcibiskupství. Staré město s množstvím historických památek i parků je oblíbený cíl turistů a je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Je to úžasné město plné barů, historických památek, uměleckých děl a příjemných lidí. Každoročně sem přijíždějí tisíce turistů za atmosférou, památkami a dobrým jídlem. Mnozí též za odkazem papeže Jana Pavla II. – v Krakově před svým pontifikátem působil ještě jako Karol Wojtyla, býval krakovským arcibiskupem, má ve městě mnoho pomníků a na arcibiskupském paláci ve Francziskanske ulici "své" okno. Krakov je velký právě tak, abyste jeho historické centrum zvládli pohodlně prochodit. Má neuvěřitelné množství městské zeleně rozeseté v mnoha parcích a pro jeho atmosféru je určujících 50 tisíc studentů zdejších univerzit.
Elbląg (česky Elbínek) byl založen křižáckým Řádem německých rytířů, byl i aktivním členem hanzy. Město, jež prošlo nesčetnými vzestupy a pády, proslavil Elblągský kanál, světoznámá hydrotechnická památka spojující západní Mazurská jezera s lagunou Visly. Originalita kanálu spočívá v nutnosti překonat 100 metrový výškový rozdíl pomocí stavidel a kluzných kolejnicových systémů. Ve městě samotném si nenechte si ujít zejména katedrálu sv. Mikuláše (Katedra św. Mikołaja) na náměstí Plac Katedralny ve Starém Městě. Jde o gotickou cihlovou katedrálu z poloviny 13. století s 97 m vysokou věží s vyhlídkovou terasou.
Údolí řeky Bystřice (Bystrzyca) dělí východopolské město Lublin na dvě krajinářsky odlišné části – kopcovitou levobřežní a plochou pravobřežní část. Lublin je jedním z nejstarších polských měst, díky čemuž je zde možné najít historické památky ze všech období. Mimořádně cenné jsou byzantské malby z roku 1418 v gotické kapli, nacházející se na nádvoří hradu. Zajímavý je také celý areál Lubelského hradu s kostelem sv. Trojice a mohutným pozdně renesančním donjonem – věží poslední obrany. V blízkosti hradu jsou objekty bývalé nemocnice sv. Lazara a kostel sv. Vojtěcha. Druhým architektonickým symbolem města je Krakovská brána, ve které sídlí Historické muzeum města Lublinu.
Staleté dějiny Židů v Lublině, neformálního hlavního města židovských komunit ve východním Polsku, si lze připomenout na místě koncentračního tábor Majdanek ve velmi silně působící expozici. Dějiny místních Židů jsou prezentovány také v Pamětní síni lublinských Židů v synagoze Chewra Nosim.
Janów Podlaski je město s 2700 obyvateli v Lublinském vojvodství nedaleko hranice s Běloruskem. Nachází se zde nejstarší polský hřebčín z roku 1817, jenž je díky chovu plnokrevných arabských koní známý po celém světě. Historický hřebčín nabízí kromě krásných arabských koní také mnoho památek. Park je obklopen stájovým komplexem z devatenáctého století, z nichž dva navrhl slavný architekt Henryk Marconi. Zařízení je otevřeno návštěvníkům. S průvodcem můžete navštívit stáje a dozvědět se více o historii chovu koní.