Severní Itálie tvoří stálici nejen v nabídce naší cestovní kanceláře. Vždyť Jadran je naším nejbližším teplým mořem, proto není divu, že po pádu železné opony před 24 lety davy českých turistů, do té doby mířících na jaderské pobřeží Jugoslávie, začaly s nebývalou intenzitou „okupovat“ severoitalské pobřeží a jména středisek jako Bibione, Caorle, Jesolo či Rosolina Mare se rychle stala synonymy cenově příznivé dovolené v rozumné vzdálenosti od našich hranic. Dnes patří Itálie mezi nejnavštěvovanější destinace turistů z ČR a není žádným tajemstvím, že převážná většina ze statisíců českých rekreantů míří právě na nejbližší severojaderské pobřeží. Zejména rodiny s dětmi oceňují dlouhé pláže tvořené jemným pískem, které se jen pozvolna noří pod poklidnou hladinu. Tedy naprosto bezpečné koupání, jež tvoří jasný kontrapunkt krásnému chorvatskému Jadranu, jehož moře sice sluje čistotou, ale o pohodlném vstupu do vody pro děti si tam většinou můžete nechat jen zdát. Když k tomu připočtete světoznámou italskou gastronomii a přehršel aktivit pro děti i dospělé, není divu, že italský severní Jadran zaslouženě přitahuje již po mnoho sezón početnou klientelu, samozřejmě nejen z ČR, ale i z celé řady dalších evropských zemí. Ovšem pláže přímořský resortů nejsou tím jediným, co návštěvníky do severní Itálie láká. Nesporně zajímavá je i místní nabídka výletů, když magnetem číslo jedna jsou pochopitelně Benátky. Lze však podniknout i výlety do celé řady zajímavých historických měst nedaleko pobřeží, jako jsou Terst, Aquileia, Grado, Portogruaro, Verona, Padova, Chioggia, Ferrara, Ravenna a mnoho dalších.
Z geografického hlediska je nutno dodat, že severoitalské moře není jen Jaderské, ale i Ligurské na severozápadě Itálie. To je ovšem podstatně vzdálenější z ČR, má menší kapacitu pláží i ubytovacích zařízení, a i pro své nesporné přírodní krásy je nesrovnatelně finančně náročnější, proto tamní prodeje zájezdů činí oproti severnímu Jadranu pouhý zanedbatelný zlomek.
Nejen v ČR nejpopulárnější přímořské středisko italského severního Jadranu neustále zkvalitňuje své služby a je proto žádáno i po letech, kdy se mu dostávalo i nejrůznějších pejorativních nálepek. Objektivní návštěvníci Bibione zkrátka museli uznat, že tamní infrastruktura má málokde jinde obdoby a uspokojí tak potřeby i těch nejnáročnějších rekreantů. Jde o opravdu velké středisko, lůžková kapacita je zde v řádu desítek tisíc lůžek.
Nesčetné obchody, široký výběr restaurací, diskotéky, lunapark, termální lázně, široké sportovní zázemí, dětská hřiště, trhy, bujarý večerní život s pulzující hlavní promenádou, to je ten typický obrázek letního Bibione. Pláže jsou v Bibione až neskutečně dlouhé a široké, prostředí je plné zeleně a vyznavači kolečkových bruslí a cykloturistiky i mnoha dalších aktivit zde naleznou učiněný ráj na zemi.
Caorle leží na pobřeží 70 kilometrů severovýchodně od Benátek. Na celém severovýchodním pobřeží Benátska je to jediné místo, kde se harmonicky snoubí skutečně cenná historická architektura s moderní výstavbou, plně respektující nejnovější urbanisticko-rekreační trendy současnosti. Lze zde proto bydlet v novotou vonících nejmodernějších komplexech u dlouhých písčitých pláží a zároveň jen pár minut od 2000 let starého historického centra, které je díky obdobné poloze na laguně často nazýváno „malými Benátkami“. Ve 30. letech 20. století Caorle natolik okouzlilo Ernesta Hemingwaye, že zde často pobýval a inspiroval se k některým svým dílům. Caorle je ale též vyhlášeným rybářským centrem se staletou a dodnes živou tradicí. K zajímavým turistickým atrakcím se zde tak řadí i každodenní návraty rybářů z moře a vykládání úlovku, jakož i návštěvy místních restaurací garantujících absolutní čerstvost nejlahodnějších rybích pokrmů.
Lido di Jesolo je velké středisko s téměř 15 km dlouhou písečnou pláží ležící na výběžku Cavallino východně od Benátek, do jejichž centra se lze snadno dostat parníčkem - vaporettem. Jesolo má dnes 23 tisíc stálých obyvatel, 391 hotelů a celkem nabízí lůžkovou kapacitu 82.000 míst. Je ideálním místem pro ty, kteří hledají nejen moře a dlouhé písečné pláže, ale i spoustu rozptýlení - přes den lákají aquaparky a jiné zábavní parky, dlouho do noci pak zůstávají otevřené kavárny, restaurace a obchůdky na 4 kilometry dlouhé pěší zóně na hlavní třídě. Zajímavost nepostrádá ani historické centrum Jesola. Nepřeberné možnosti skýtá oblast pro vyznavače pěší turistiky a cykloturistiky. V Itálii má Lido di Jesolo pověst luxusního střediska, cenově je však přístupné, zejména mimo hlavní sezónu. Uspokojí rodiny s dětmi, vyznavače rušné zábavy i hledače poklidnějších zákoutí.
Rosolina Mare se již po řadu let na českém trhu řadí mezi vůbec nejnavštěvovanější střediska italského Jadranu. Trvale zde žije jen minimální počet obyvatel, ale s příchodem léta se každoročně Rosolina Mare změní v živé turistické centrum, které dokáže pojmout až 50.000 návštěvníků a předložit jim kompaktní nabídku všech myslitelných prázdninových služeb. Jako jediné z větších letovisek italského Jadranu leží Rosolina Mare v chráněném území, v přírodním parku Delta Pádu, a nabízí tak dokonalou symbiózu neposkvrněné přírody, rozlehlých, 8 km dlouhých pláží s nejjemnějším zlatavým pískem dosahujících šířky i přes 100 metrů, širokého zázemí i pestrých ubytovacích možností, které jsou díky poloze střediska na dlouhém a úzkém poloostrově situovány téměř výhradně do 500 metrů od pláže. A to vše je zde navíc podpořeno více než přijatelnými cenami, které častokrát až překvapí.