Zadejte váš e-mail a dostanete upozornění ihned po spuštění do prodeje.
Region Lazio (latinsky Latium, od starověkého kmene Latinů, kteří zde sídlili) sousedí s Toskánskem, Umbrií, Abruzzem, Molise, Kampánií a Tyrhénským mořem. Oblast má rozlohu 17 208 km2, 5,6 miliónu obyvatel a sestává z pěti provincií. Lazio obklopuje italskou metropoli – „věčné město“ Řím (jež je i jejím hlavním městem) a sídlo papeže – Vatikán. Oba světoznámé turistické cíle jsou také velkým lákadlem návštěvníků mířících sem za účelem ryze rekreačním, tedy za dovolenou u moře. Ale i okolí Říma, včetně pobřežních oblastí Tyrhénského moře, zaujme turisty množstvím památek nejen antických a středověkých, ale dokonce i stopami původních obyvatel – Etrusků, zejména v podobě jejich pohřebišť. Na slavné kapitoly historie lidstva v regionu narazíte doslova na každém kroku. Z turistických cílů Lazia za hranicemi města Říma lze jmenovat třeba města Anagni, Cerveteri, Ostia Antica, Palestrina, Sperlonga, Tarquinia, Terracina, Tivoli, Tuscania, Viterbo nebo jezera Bolsena, Vico a Bracciano.
První asociací každého při vyslovení slova Řím je asi nepřeberné množství památek a muzeí – jde totiž nejen o hlavní město Itálie, ale i křesťanského světa. Kapitol a jeho muzea, Forum Romanum, Koloseum, Laterán, kostel Santa Maria Maggiore, náměstí Piazza Venezia s Oltářem vlasti, sídlo papeže a muzea ve Vatikánu, chrám sv. Petra, Andělský hrad, náměstí Piazza Navona, Fontana di Trevi, Panteon, Karakalovy lázně a mnoho a mnoho dalších. Celodenní výlet do „věčného města“ je nesporně povinností každého návštěvníka pobřeží v regionu Lazio.
Lido di Ostia je jedním z nejoblíbenějších letovisek středoitalského regionu Lazio, ale hlavně jde o nejoblíbenější letovisko samotných Římanů, a to zejména pro své velmi pohodlné silniční i železniční spojení i populární široké písečné pláže s kvalitními službami. Lokalita Ostia Antica je rozsáhlé archeologické naleziště poblíž stejnojmenné obce, která je součástí souměstí Acilia. Leží asi 30 km jihozápadně od centra Říma. V době antického Říma sloužila Ostia jako přístav města Řím. Ležela tehdy v místě, kde řeka Tibera ústila do Středozemního moře, od čehož je odvozen její název, neboť slovo „os“ v latině znamená ústí. V antické době Ostia ležela přímo na pobřeží, dnes ale leží asi 3 kilometry ve vnitrozemí, protože moře od té doby ustoupilo. Ve starověké Ostii se nacházela také synagoga, vybudovaná v období vlády císaře Claudia a jako synagoga sloužila až do 5. století n. l. Jedná se tak o jednu z nejstarších synagog na světě, nejstarší v Evropě a nejstarší synagoga, která byla dosud objevena mimo Izrael.
Montalto Marina je místní část obce Montalto di Castro v provincii Viterbo. Leží u Tyrhénského moře jen 10 kilometrů jižně od hranic Toskánska a v Česku dobře známé oblasti Monte Argentario. Zdejší malé turistické letovisko vzniklo v 50. letech minulého století. Disponuje jednou z nejčistších pláží v oblasti. Najdeme zde širokou písečnou pláž lemovanou rozlehlým borovicovým hájem. U ústí říčky Fiora je kotviště soukromých lodí. Poloha střediska je vynikající i vzhledem k blízkosti známých archeologických nalezišť etruské civilizace, jako jsou Vulci, Tuscania a Tarquinia. Vzdálenost z Prahy (1250 km) a Brna (1140 km) je nejpříznivější ze všech středisek v Laziu.
Ladispoli je městečko ležící 35 km západně od Říma. Je doslova proříznuto dvěma malými řekami, Sanguinara a Fosso Vaccina, které lze překonat čtyřmi mosty poblíž nábřeží, z nichž dva jsou celé ze dřeva. Písek pláží Ladispoli je původně černý kvůli vysokému podílu železa, a právě z tohoto důvodu byla rekreace zde vyhledávána pro své léčebné účinky. Z četných lesů a bažin, které se na území vyskytovaly ve středověku, dnes zůstala přírodní rezervace Palo, kterou protíná cyklostezka, a cenný bahenní biotop Torre Flavia. V moři u Ladispoli je malý korálový útes.
Moderní Ladispoli (bylo založeno až v roce 1888 Ladislao Odescalchim, po němž je pojmenováno) zaujímá oblast starověkého města Alsium, přístavu etruského města Cerveteri a pozdější římské kolonie citované Cicerem. Alsium bylo zničeno v 6. století našeho letopočtu během stěhování národů.
Tor San Lorenzo patří mezi nejoblíbenější letoviska regionu Lazio, je situováno 50 km jižně od Říma na pobřeží Tyrhénského moře. Jeho výhodou je velmi pohodlné silniční i železniční spojení s Římem. Tor San Lorenzo je administrativní součástí městečka Ardea, leží pod stejnojmennou věží (Tor neboli torre = italsky věž), jež patří mezi nejstarší obranné věže regionu Lazio. První zmínka o ní pochází již z roku 1074, kdy ji cituje bula papeže Řehoře VII. mezi majetky římské baziliky Sv. Pavla. Věž utrpěla značné škody bombardováním za 2. světové války. Dnes je Tor San Lorenzo populární a rychle rostoucí rezidenční zónou, jež za svůj rozmach vděčí jednak touze Římanů po odpočinku na čerstvém vzduchu, jednak poptávce z řad cizinců. Tor San Lorenzo leží v rovinaté krajině a disponuje širokou pláží z jemného světlého písku.
Anzio je přímořské letovisko, jež bylo za 2. světové války z velké části poničeno. Právě rok 1944, kdy se zde vylodila spojenecká vojska (bitva u Anzia je považována za jednu z rozhodujících bitev 2. světové války), připomíná nedaleký britský vojenský hřbitov. Pohřebiště amerických vojáků se nachází poblíž města Nettuno (cca 10 km od Anzia). 8 kilometrů severně od Anzia se nachází přírodní park se sirnými prameny a další středověká věž, zvaná Tor Caldara. Podél zdejšího pobřeží se nalézá řada římských vil, mezi nimi i Domus Neroniana, jež byla identifikována jako rezidence nechvalně proslulého císaře Nera. Anzio má pláž z jemného písku lemovanou skalami, jež se může pochlubit Modrou vlajkou udělenou za čistotu vody i kvalitu poskytovaných služeb.
Pláže na pobřeží Tyrhénského moře v regionu Lazio jsou takřka výhradně písčité, ovšem častým jevem jsou sopečné příměsi v písku, jež opticky působí dojmem „špinavosti“ písku. Voda bývá občas díky jemným částečkám písku zdánlivě zakalená, biologicky i chemicky je však čistá. Vstup do moře je zpravidla pozvolný, vhodný pro děti i neplavce, absentují zde jakákoli rizika, v moři se nevyskytují nebezpeční živočichové.
Pobřeží Lazia je dosti různorodé – najdeme zde jak dlouhé přírodní písčité pláže na severu regionu, tak i veškerými službami vybavené pláže rušné riviéry u Říma. Za zvláštní zmínku stojí rozmanité pobřeží riviéry Ulisse mezi letovisky Sperlonga a Minturno.
Lido di Ostia disponuje plochým pobřežím a širokou písečnou pláží. Již od antických dob je velmi populární mezi Římany, což vede k její značné zaplněnosti o svátcích. Koupání v Ostii je též zdravé, již od dob starého Říma se uznávají blahodárné účinky zdejších pobytů na slunci, jde o tzv. helioterapii. Specifický písek v Ostii je bohatý na železo a magnetit a je zvláště vhodný pro terapie osteoartrózy a revmatismu. Pobřeží Ostie žije po celý rok a zejména v létě takřka bez omezení hodin.
Anzio a Tor San Lorenzo patří mezi nejoblíbenější letoviska v jižní části regionu Lazio, jsou situována 50–60 km jižně od Říma. Tor San Lorenzo disponuje plochým pobřežím a širokou pláží z jemného světlého písku. Anzio má pláž naopak lemovanou skalami, je však též tvořena jemným pískem a může se pochlubit Modrou vlajkou udělenou za svou čistotu.
Střediska v Laziu disponují jak plážemi placenými, jež poskytují celou řadu služeb, tak i plážemi volnými, bezplatnými, bez jakéhokoliv servisu.
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena,
Brno, Mikulov, Wien, Graz, Villach, Udine, Padova
a dále Bologna, Firenze,
a dále
Siena, Grosseto, Montalto Marina
nebo
Roma (městský okruh G.R.A.), dálniční sjezd č. 28 Via del Mare Ostiense, Ostia Antica (udané vzdálenosti)