Zadejte váš e-mail a dostanete upozornění ihned po spuštění do prodeje.
Severní Dalmácii navštěvuje většina turistů hlavně kvůli teplému průzračně čistému moři a překrásným oblázkovým plážím. Přitahuje však i množstvím historických památek, datujících se často až do římských dob, jak o tom svědčí například Zadar s množstvím románských pamětihodností či Šibenik, terasovitě vystavěný nad ústím řeky Krka do moře, s katedrálou zapsanou na listinu světového kulturního dědictví organizace UNESCO.
Žádná jiná oblast se též nemůže pochlubit hned třemi národními parky, což jsou horské oblasti Paklenica a Krka a severodalmatské ostrovy Kornati. Dobře dostupný je odtud i Národní park Severní Velebit, a zejména Národní park Plitvická jezera, 16 překrásných, kaskádovitých a průzračných jezer spojených 92 vodopády, nejznámější fenomén chorvatského vnitrozemí.
Severodalmatské pobřeží je charakterizováno menšími letovisky, která se začala turisticky rozvíjet až koncem 70. let. Společným jmenovatelem všech jsou pěkné oblázkové pláže, krásné borové lesy, čisté moře, výborné podmínky pro vodní sporty, přátelské prostředí ve starých rybářských vesnicích, klid a krásná příroda. Dostupnost tohoto pobřeží výrazně ovlivnila nově vybudovaná část dálnice do Splitu.
Přírodní podmínky severní části oblasti od Karlobagu po Starigrad-Paklenicu a jižní části vzájemně ostře kontrastují. Severní část oblasti je možno charakterizovat jako téměř liduprázdnou, skalnatou pustinu. Tvoří ji vlastně jen uzoučký pás pobřeží mezi mořem a srázy pohoří Velebit. Do přívětivější části Severní Dalmácie se vstupuje u letoviska Starigrad-Paklenica. Hory tu pozvolna opouštějí pobřeží a ustupují do vnitrozemí, až zde se plně rozvíjí turistický ruch.
Rušných, výstavných a honosných letovisek zde není mnoho, ta existující si však našla četné věrné návštěvníky, kterým vyhovuje zdejší rovnováha přírodních a rekreačně sportovních podmínek i bohaté možnosti zábavy a společenského života. Moderním doplňkem zdejších rozsáhlých rekreačních možností jsou jachtařské přístavy – mariny, s bohatou nabídkou služeb pro jachtaře i pro ty, kteří se jimi teprve touží stát.
Vrsi je malebná poklidná obec s velmi teplým a průzračně čistým mořem. Leží na členitém poloostrově oplývajícím řadou zátok lemovaných překrásnými plážemi. Vrsi je proto ideálním místem pro každého, kdo touží prožít dovolenou uprostřed netknuté přírody a na hezkých plážích bez davů. K jedinečnosti této turistické lokality přispívá také všudypřítomná vůně borového háje, jenž navíc skýtá i příjemný chládek.
Zaton je velký rušný a dobře vybavený turistický resort, ležící v Zadarském průlivu 15 km severozápadně od Zadaru. Návštěvníci tu naleznou písečnou pláž dlouhou 1,5 km, spoustu vodních a plážových atrakcí pro děti a dospělé, sportovní a zábavní programy. Oblíbené letovisko obklopené vinicemi nabízí i staré jádro se zachovalými domky typicky starobylého vesnického stylu.
Zadar je hlavním střediskem Severní Dalmácie a také významným přístavem. Stará část města leží na poloostrově, který byl v 16. stol. za tureckého nebezpečí prokopán, takže vznikl ostrov, v době míru se příkop zase zasypával. Nejcennější památkou je kostel sv. Donáta z 9. stol. Turismus je soustředěn na severním předměstí Borik, kde jsou oblázkové pláže lemované borovým lesem, vyznamenané Modrou vlajkou.
Biograd na Moru leží na poloostrově nedaleko Zadaru a jedinečného souostroví Kornati. Od roku 1019 byl sídelním a korunovačním městem chorvatských králů. Láká mnoha pěknými plážemi, zátokami a moderním jachetním přístavem. Z nábřeží se nabízí úchvatný pohled na pitoreskní Pašmanský průliv s mnoha ostrůvky. Místní část Kumenat je malebná vilová čtvrť s vlastní písčito-oblázkovou pláží. S městem vzdáleným 2 km je propojena promenádou podél pobřeží lemovanou borovicemi.
Vodice je malebné rybářské městečko s křivolakými uličkami ve staré části ležící 11 km severně od Šibeniku. Obklopují jej vinohrady, borové lesy, skalnaté a oblázkové pláže i malé zálivy; patří mezi nejzelenější střediska pobřeží. O letních večerech je na promenádě plno lidí a kavárny praskají ve švech.
Šibenik je historické město a přístav rozkládající se kolem členitého a malebného Šibenického zálivu, do kterého ústí jedna z nejkrásnějších krasových řek Krka. S otevřeným mořem spojuje Šibenik úzký a hluboký průliv sv. Antonína. Šibenik se řadí se mezi vyhledávaná turistická letoviska – nachází se zde mnoho významných památek, včetně mimořádně cenné katedrály sv. Jakuba, jež od roku 2000 patří na seznam světového kulturního dědictví UNESO. Šibenik je město plné kostelů, je jich zde přes 20. Navštívit můžete i 4 městské pevnosti (jednu na pobřeží a tři v kopci nad městem).
Moře na celém pobřeží Severní Dalmácie je velmi čisté až průzračné s nesčetným počtem ostrovů a ostrůvků a nabízí klid a pohodu při pohledu na svou hlubokou modř. Je také velmi vhodné pro potápění a šnorchlování. Pláže jsou až na nečetné výjimky oblázkové, místy skalnaté či překryté betonovými platy určenými k opalování. Je vhodnější používat obuv do vody kvůli kamenům i výskytu mořských ježků. Pobřeží je často lemováno piniovými háji, přičemž vůně jejich pryskyřic příznivě působí na respirační systém. Většina letovisek nabízí pláže s pozvolným vstupem do vody, takže jsou vhodné i pro malé děti a neplavce. V místech s betonovými platy jsou k dispozici schůdky pro snadnější vstup do vody. Moře je velmi vhodné k provozování jachtingu a dalších vodních sportů. Ostrovy kryjí pláže severodalmatského pobřeží před větrem a vlnami. Na hotelových plážích je často poskytován plážový servis, jsou zde k dispozici bary, WC, sprchy, někde i restaurace, sportoviště a dětská hřiště. Převažují však pláže veřejné, na které si lze cokoli přinést, ale nejsou pravidelně udržovány a nemají zázemí. Je nutno počítat s tím, že některá letoviska nenabízejí dokonce možnost plážového servisu vůbec. K dispozici jsou i pláže naturistické, zpravidla na ostrůvcích nedaleko od pevniny.
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz
Znojmo, Hatě, Wien
Brno, Mikulov, Wien
a dále Graz, Maribor, Zagreb (směr Split), dálniční sjezd č. 16 Posedarje, Vrsi, Zaton
nebo dálniční sjezd č. 18 Zadar II, Zadar
nebo dálniční sjezd č. 19 Benkovac, Biograd na Moru
nebo dálniční sjezd č. 20 Pirovac, Vodice (sem jsou vztaženy udané vzdálenosti)
nebo dálniční sjezd č. 22 Šibenik