Přemýšlíte, co si letos přát pod vánoční stromeček? Pokud ho ještě nemáte, je na čase obstarat si kvalitní střešní box pro převoz lyží. Jde o nejbezpečnější a zároveň nejpohodlnější způsob přepravy lyží a snowboardů autem. Řekneme vám, v čem je autobox lepší než střešní nosiče lyží a na co si při jeho pořizování dát pozor.
Střešní box na lyže je skvělou věcí, která vám v autě uspoří spoustu prostoru a zajistí pohodlí při cestách autem na hory. Jde však o poměrně nákladnou záležitost, jejíž pořizovací cena se může vyšplhat až na několik desítek tisíc Kč. Střešní nosiče lyží jsou oproti boxům daleko lacinější. Proč se i přesto vyplatí dát přednost střešnímu boxu před nosičem lyží?
Při pořizování střešního boxu je potřeba myslet na jeho velikost nejen s ohledem na dostatečný úložný prostor pro vaše zavazadla a lyže, ale také s ohledem na rozměry vašeho vozu. Střešní box by v žádném případě neměl přesahovat střechu automobilu, aby vás neomezoval ve výhledu nebo při otevírání zavazadlového prostoru.
Doporučujeme vybírat střešní boxy od renomovaných výrobců, u jejichž produktů se můžete spolehnout na kvalitu a vysoké standardy – např. Thule, Neumann, Hakr apod.
Střešní boxy se na střechu vozidla upevňují pomocí tzv. hagusů (podélné nosiče) a příčníků (příčné nosiče, připevňují se na hagusy). Pokud již vlastníte příčníky, ujistěte se před nákupem střešního boxu, zda je s vašimi příčnými nosníky kompatibilní. Na příčné nosníky uchytíte střešní box pomocí U-profilů (úchytné čelisti, které prostrčíte skrze dno boxu a pomocí matic připevníte ke střešním nosičům), rychloupínáním (upínací mechanismus prostrčíte skrze dno boxu, otevřete ho na maximum, zachytíte za příčník, uzavřete a nakonec uzamknete) nebo T-drážky (box se připevní nasunutím tzv. T-adaptérů do T-drážky).
Lyžařské vybavení není právě lacinou záležitostí, a jelikož nikdo z nás nechce v průběhu zimní dovolené řešit jeho krádež, není od věci myslet při pořizování střešního boxu na co možná nejlepší zabezpečení v podobě opravdu kvalitního zámkového systému. Doporučujeme vícebodový centrální zámek, který jedním otočením klíčku uzamkne box hned na několika místech.
Většina lidí při výběru střešního boxu volí box s co možná nejvyšším zatížením, aby se nemusela při balení na dovolenou omezovat. Je však potřeba myslet také na to, že zatížení boxu nesmí překročit nosnost hagusů a celkovou nosnost střechy auta.
Tvar autoboxu na lyže volte tak, aby byla během jízdy zajištěna co nejlepší aerodynamika. S tou souvisí nejen dobrá ovladatelnost auta, ale také zamezení nepříjemného hluku v podobě různého hučení nebo klepání při vyšších rychlostech.
Existují dva základní mechanismy otevírání střešních boxů – zezadu či ze strany. Záleží pouze na vašich preferencích, jaký typ vám bude více vyhovovat. Výhodou otevírání ze strany je možnost oboustranného otevírání, což se může hodit obzvlášť v přeplněných garážích. Způsob otevírání pečlivě zvažte, jelikož u častého převozu lyží a snowboardů oceníte co největší pohodlí při jejich vykládání a nakládání.
Kvalitní materiál střešního boxu zajistí spolehlivou ochranu uložených věcí před vnějšími vlivy (déšť, sníh, vlhko a prach), zamezí prasknutí nebo proražení boxu během jízdy a zároveň prodluží jeho životnost. Volit můžete mezi střešními boxy z ABS plastu, polystyrenu a polyethylenu či z kombinovaných materiálů. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Při nakládání zavazadel a lyží do střešního boxu se řiďte těmito zásadami:
Tip: speciální držáky lyží určené do střešních boxů jsou praktickým pomocníkem, který zamezí volnému pohybu lyží při prudkém brzdění nebo nárazu a mohou zabránit případnému poškození lyží.
Střešní box je skvělá věc, jíž ocení především rodiny a větší skupiny, které se nechtějí mačkat v jednom autě s veškerou sportovní výbavou a zavazadly. V případě, že jezdíte na hory sám/a nebo ve dvou, je však na místě myslet i na nevýhody střešních boxů. Při jízdě se střešním boxem dochází k posunu těžiště nahoru, s čímž se pojí zhoršení jízdních vlastností vozu. Pokud však přizpůsobíte vaše řízení (snížíte rychlost a budete opatrní při průjezdu zatáček), není čeho se bát. Při jízdě s naloženým autoboxem musíte počítat také s vyšší spotřebou pohonných hmot (cca o 10-20 %).